Tak já to zkusím shrnout, páč se mi velmi často opakují dotazy ohledně života v jurtě. Po šesti letech v ní snad něco málo můžu 😀.
Nejčastější dotaz mi přijde fakt zábavný: "Není v ní zima?" Když si nezatopíte, samozřejmě je. Ano, v zimě i v noci si to chce přivstat. Ano, dřevo se samo neudělá, nenanosí, nepřiloží. Přímotopy ani klimu s ohříváním nedoporučuju, maximálně pro případ nemoci. "Není v ní v létě vedro?" Ano, je. Ale můj život je hlavně o pobytu venku, mezi zvířaty. Jestli chcete v létě koukat na televizi v jurtě, tak nedoporučuji.
"Slyšel jsem, že plesniví." Ani jurta není bezúdržbové bydlení. Potřebuje impregnovat plachtu, větrat, a jednou za pár let je možné, že bude potřeba plachtu vyměnit.
Zateplená je minimálně (nejčastěji rounem nebo plstí), ale díky tvaru kopule a cirkulaci vzduchu v kruhu drží teplotu dobře. Do plsti se mi jeden rok nastěhovaly myši. Musela jsem ji vyměnit.
Jurta odolá i extrémním větrům, dřevo skřípe, vrže a není to pro slabé povahy, které před blesky v bytě zalezou do kouta. Pořád je to stan. A to je velmi dobrý si uvědomit, že slyšíte ven. A venek slyší vás. Jestli tedy máte italskou (nebo náruživou) domácnost, možná můžete na tento cirkus vybírat vstupné, protože budete vysílat reality show v přímém přenosu.
Proč tedy jurtu ano? Protože přesně tato "úskalí" jsou Příroda, kterou miluju. Protože mě baví slyšet mrholení, zpěv ptáků, a to i v létě od čtyř ráno. Protože mě baví spát pod hvězdami, a to i za úplňku, který nejde zhasnout. Protože se mi líbí v zimě si vařit na kamnech. Protože čůrání venku v mínus dvaceti v noci beru jako fajn otužování 😀.
Protože jurta není styl bydlení, ale styl života. Jestli vám vadí svetr navíc k tv, není to pro vás 😉..
 
Doplňuji, jak řeším vodu elektro hygienu atd. - jaké si to uděláte, takové to máte :).
Pro ty ostatní jsem snad zodpověděla to hlavní. Měla jsem jurtu jednu českou, druhá mongolskou. Měnila jsem po pěti letech kvůli tomu, že v ní žiju se spoustou starých pejsků, kteří nemají dokonalou hygienu. A taky ty myši 🙈. Za mě - jedině mongolskou. Kvalita dřevěné kostry je nesrovnatelná.