PES JAKO DÁREK

V období Vánoc (a na konci školního roku) plesáme, útulky a jiné zvířecí azyly, nad zvyšující se poptávkou po našich svěřencích. O pár týdnů později však zažíváme trend opačný – poptávka po jejich umístění zpět.. Jak si tedy vybrat správně nového člena domácnosti nebo co dělat, pokud se váš obrázek o pejskovi a pejsek reálný cestou někde minuli?

Prvně ze zkušenosti doporučuji všem žadatelům o „pejska jako dárek“ – zeptejte se budoucího obdarovaného, jestli nechce přece jen třeba hodinky s vodotryskem, když touží po mokru v domácnosti; v tomto období obzvlášť 😊. Leckdy babička, která „zaručeně dalšího pejska bude chtít, měla je celý život“, nakonec kvituje s povděkem, že konečně také může vyjádřit svůj názor, protože si chce po letech odpočnout a mít dny už jen sama pro sebe.. Nebo když jsem já chtěla pejska jako dítě, musela jsem půl roku před školou vstávat a chystat rodině snídani (a u toho si zachovat prospěch). A to je stále jen zlomek toho, co čeká dítě, pokud slibuje péči o pejska.. V první řadě tedy, pokud má být jakékoli živé zvíře jako dárek, prosím – ověřte, zda nebude darem danajským.

Dnes je ohromná výhoda jako jedné za variant v tzv. dočasných péčích, možná už jste o tom slyšeli? Je to něco jako domácí opatrování pejska z nouze, zatímco se mu hledá trvalý domov. Jako jedna z možností pořízení životního parťáka to je pro každého, kdo má už určitý životní rytmus, děti či jiné živočichy, nebo prostě tušíte, že chcete pejska jasné povahy a máte na něj určité požadavky. Štěndo je sice nepopsaný list papíru výchovou lidskou a můžete si ho (zkusit) trochu modelovat; jinak vštěpený základ a naučené chování hlavně od feny - matky do 8 týdnů věku je prvořadé a zcela zásadní. Ale netřeba si nic nalhávat, zažil to snad každý, kdo nějaké to 4nohé mládě doma měl: občas to odnesou boty, pokud přežije přezubovací útok nábytek (a děti), pak je čeká druhá ataka v podobě biochemických zbraní, s koberci je lepší se rozloučit předem, a připravte si hodně času a pevné nervy (a rukávy) na aktivitu a energii většiny malých třeštiprdel, kteří jsou sice děsně slaďoučcí, ale jen na pár týdnů 😊. Takže pokud tušíte, že nemáte čas na výchovu, a(nebo) prostě si jen chcete ušetřit starosti a užívat radostí, můžete zvolit adopci z dočasky (pro více info můžete kontaktovat mě na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo mezi 19-20h na tel.č. +420 603 143 341). Lidé, co u sebe pejska do opatrování umístí, se často starají o jeho výchovu, pozorují jeho povahu a můžou vám tedy téměř s jistotou říct pejskovi reakce na různé podněty v klasickém prostředí, tedy běžném provozu. Pokud tedy třeba bydlíte v bytě a jste většinu dne v práci, můžete si zvolit jako požadavek zvládání samoty; asi by se vám nehodilo štěňátko, co minutu po vašem odchodu začne trénovat na operního sólistu.. Pro klidnější životní styl si lze vybrat pejska s motorem trabanta.. A pokud potřebujete třeba snášenlivost s ostatními zvířulátky, v dočaskách vám někdy řeknou i pravdu, zda nového schovance přežila jejich kočička.. V útulcích a azylech čekají tisíce obyvatel (a z toho se stovky nikdy nedočkají pohlazení a tepla). Takže pokud si kupujete nový mobil, zkuste si aspoň pár parametrů vypsat i pro představu o pejskovi (nemáte na mobil větší požadavky 😉?)

Jestli už píšu článek s křížkem po funuse a vy spíš teď lomíte rukama nad rozlitou loužičkou, zkuste vyhledat někoho, kdo vám bude dělat překladač. Často zjistíte, že veškerý problém je vyřešen tím, že si s pejskem hezky ujasníte slovo a jeho význam. Ač se jejich mamina jistě snažila, celé věty a slovní spojení typu „ke mně, pocem, co to zase děláš, říkám ti kemněvole, kolikrát ti to mám opakovat, ježiš to seš hluchej nebo blbej, povidám ke mně“, se přece jen učí až během života 😊. V jednoduchosti je síla, tím spíš ve zvířecí říši. Oni nejsou tak komplikovaní jako my.

Pokud přeci jen nabydete dojmu, že předání dárku jinam je jedinou možnou variantou a dárku bude u někoho jiného lépe, nezapomeňte být v inzerátu co nejvíce konkrétní, a upřímní. Inzeráty jsou plné náhlých dětských alergií na zvířecí srst, nebo nutných stěhování, jako na potvoru chvíli po tom, co máte pejska a nemůžete ho vzít se sebou. Proto pokud už musíte poslat pejska o dům dál, snažte se, aby to byl domov informovaný o jeho skutečné povaze a vašich skutečných důvodech, ať se to zbytečně neopakuje. On za to nemůže, on je jen pes, který se snaží být dobrým psem..

S láskou a (sou)citem přeji nejen v tomto ročním období hodně vzájemného pochopení a nalezení společné mluvy. Oni nás milují, i když nám často nerozumí, nebo mají jiný názor.. možná bychom se to od nich mohli zkusit učit 😉.

jana hrstková, poradenství ohledně psí komunikace a výchovy
Psí cesta František z.s., Karhule
+420 603 143 341 (19 – 20h), www.psicestafrantisek.cz
najdete nás také na facebooku